Triple-objektív fotoaparátu, nie väčší ako zrnko soli

 

Triple-objektív fotoaparátu, nie väčší ako zrnko soli

 

Tripla1

 

Keď počujete o miniaturizácií, prvé čo vás napadne sú súčasti smartfónov a mikroprocesory v počítačoch. Obe sa zmenšujú s každou novou generáciou. Predstavte si ale, že v súčasností už existuje fotoaparát popri ktorom sú tieto zariadenia a ich súčasti neskutočne obrovské. Jedná sa o prístroj, ktorý je len o málo väčší ako ľudský vlas alebo je rovnakej veľkosti ako zrnko soli.

Výskumný tím pracujúci na univerzite v Stuttgarte používa 3D laserové tlačiarne s cieľom vytvoriť miniatúrny trojrozmerný objektív fotoaparátu. Vedci pod mikroskopom pomocou skenera zamerajú femtosekundový laser na kvapalný fotorezistent. Laserový lúč je následne absorbovaný polymérom, ktorý tvrdne a vytvára optický prvok. Takáto presnosť je na úrovni sub-mikrometra a umožňuje vytvorenie sférických šošoviek, ako aj parabol, ktoré majú jednu alebo viac optických plôch.

 

Triple2

 

Znie to veľmi zložito, ale dôležité je, že táto technológia umožňuje vytváranie objektov, ktoré merajú v priemere len 125 mikrometra. Je to tak malý objekt, že môže byť umiestnený len pomocou injekčnej ihly napríklad na koniec optického vlákna.

Timo Gissibl, PhD študent na univerzite vytvoril takýto objektív spolu s triple-objektív fotoaparátom, ktorý je dostatočne malý, aby sa vstrekol do tela a použil ako malý, ak nie najmenší endoskop. Fotoaparát je schopný zaostriť na vzdialenosť 3 mm a zobrazovať obraz cez pripojený kábel z optických vlákien s dĺžkou až 1,7 metra.

Tento výrobný postup umožní okrem objektívov aj výrobu rady miniatúrnych senzorov, ktoré môžu byť osadené do čipov a môžu sa používať napríklad v autách alebo robotoch, alebo môžu byť umiestnené do veci, ktoré nosíme každý deň. Tak isto sa môžu týmto technologickým postupom zmenšovať LED diódy, ktoré sa využívajú na výrobu monitorov, TV obrazoviek a LED displejov a tým vyrábať obrazovky ešte s vyšším rozlišovacím zobrazením.

Táto technológia pre hromadnú výrobu v súčasností nie je ešte k dispozícií. Najskôr sa musí zdokonaliť 3D tlač. V každom prípade revolúcia v optike sa blíži a my všetci sa môžeme na ňu tešiť. Samozrejme schopnosť vyrábať kamery a senzory, ktoré nemôžete ani vidieť znamená aj rýchly nástup skrytého sledovania, ktoré bude uvedením tejto technológie na trh, oveľa jednoduchšie.

 

Zdroj: Budúcnosť, preklad z ang.originálu Ján Kulich