Kliešťová sezóna sa už začala a je v plnom prúde

 

Kliešťová sezóna sa už začala a nemali by ste preto zabúdať na prevenciu. A ak si k vám kliešť aj tak nájde cestu, dôležité je, aby ste ho odstránili správne. Predídete tak nepríjemnostiam po strete s infikovaným kliešťom.


Klieste

 

Každých päť metrov kliešť

Kliešť obyčajný sa v prírode vyskytuje celoročne, no aktivizuje sa až pri teplotách okolo 5 až 10 stupňov Celzia. Preto sa o sezóne kliešťov začína hovoriť od skorej jari a utícha s prvými jesennými mrazmi. Kliešte obľubujú listnaté a zmiešané lesy, no stretnúť ich môžete aj v mestských parkoch či záhradách a na lúkach. Najčastejšie sa vyskytujú v tráve a nízkom poraste.

V súčasnosti sa kliešte vyskytujú v lesných oblastiach takmer po celom Slovensku. V dôsledku oteplenia sa šíria aj do vyšších horských oblastí. V priemere žije na každom piatom štvorcovom metri lesa jeden kliešť.

Kliešťová encefalitída sa nedá liečiť


Infikované kliešte môžu na človeka preniesť rôzne závažné ochorenia, ako kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu či anaplazmózu. Lymská borelióza a anaplazmóza sa dajú liečiť antibiotikami, na kliešťovú encefalitídu ale liek neexistuje. Vírus kliešťovej encefalitídy sa po vniknutí do tela začne rozmnožovať a rozširovať do lymfatických uzlín. Odtiaľ mieri do ďalších orgánov, predovšetkým do centrálneho nervového systému, kde môže spôsobiť až zápal mozgových blán alebo mozgu. Prvotné príznaky ochorenia pripomínajú chrípku. Chorý môže mať zvýšenú teplotu, pociťovať bolesti hlavy a svalov. Neskôr sa už môže pridružiť stupňujúca bolesť hlavy, poruchy vedomia, pamäti, dezorientácia, závraty, poruchy spánku a obrny nervov. Liečba kliešťovej encefalitídy je len symptomatická, liečia sa teda príznaky ochorenia a pacienti bývajú väčšinou hospitalizovaní na infekčnom oddelení.

Vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť aj konzumáciou nepasterizovaného mlieka nakazených zvierat alebo krvnou transfúziou od nakazeného človeka. Najčastejšou formou prenosu tohto ochorenia je však bezpochyby infikovaný kliešť, preto by ste pred pobytom v prírode nemali zabúdať na prevenciu.

Ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou

• Do prírody noste oblečenie, ktoré zakryje čo možno najväčšiu časť vášho tela. Ideálne sú nohavice, ktoré sa dajú tesne zopnúť pri členkoch a zatvorená obuv.

• Používajte repelenty určené na ochranu pred kliešťami.

• Po návrate zvonku si dôkladne skontrolujte celé telo aj šatstvo. Ak sa už kliešť stihol prisať, odstraňujte ho správnym spôsobom.

• Pri konzumácii nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov buďte obzvlášť opatrní a vždy si skontrolujte, či mlieko a mliečne produkty pochádzajú z kontrolovaného chovu. Od roku 2014 totiž platí opatrenie, podľa ktorého musia chovatelia zabezpečiť laboratórne vyšetrenie vzoriek ovčieho a kozieho mlieka na prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy.

• Pokiaľ chodíte často do prírody, prípadne žijete v endemickej oblasti, je vhodné zvážiť očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, ktoré poskytuje vysoko účinnú ochranu.


Štyri kroky k odstráneniu kliešťa


1. Pinzetou uchopte kliešťa čo najbližšie pri koži a vykývajte ho.

2. Nepoužívajte vatu, oleje, ani mydlo. Mohlo by dôjsť k vyprázdneniu čriev kliešťa do rany, čo zvyšuje riziko nákazy ochoreniami prenášanými kliešťami.

3. Kliešťa nevytáčajte. Hrozí, že nevyberiete hlavičku.

4. Ranu vydezinfikujte a pozorujte. V prípade komplikácií vyhľadajte lekársku pomoc.Vedeli ste, že…

  • v posledných desaťročiach sa do pozornosti epidémiológov, virológov a klinikov dostávajú vírusové antropozoonózy. Jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich antropozoonóz nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe je kliešťová encefalitída
  • teplé a suché podnebie, ako aj listnaté porasty do nadmorskej výšky 800 metrov vytvárajú vhodné podmienky na výskyt kliešťa. Kliešte sa vyskytujú nielen v lesoch, ale aj v parkoch a záhradách, predovšetkým na steblách trávy a v nízkych porastoch do výšky 1 metra a tvrdenie, že padajú zo stromov, je vymyslené.
  • dôležité je uvedomiť si, že nie každý kliešť je infekčný
  • prvé kmene vírusu kliešťovej encefalitídy boli izolované v rokoch 1935 – 1937 vo východných oblastiach Sovietskeho zväzu. Až po druhej svetovej vojne prišli správy o izolácii prvých kmeňov vírusu kliešťovej encefalitídy aj z oblasti mimo hraníc ZSSR. V roku 1948 bol izolovaný vírus kliešťovej encefalitídy v bývalom Československu
  • prvé ochorenia na lymskú boreliózu v Európe sú známe od konca 19. storočia. Ochorenie nie je teda nové, ale až objav pôvodcu v roku 1982 Dr. Bucgdorferom priniesol rozvoj diagnostiky, poznaní rozmanitosti klinických príznakov ochorenia a epidemiologických a mikrobiologických vlastností pôvodcu ochorenia. Lymská borelióza je ochorenie, ktoré bolo zistené v mnohých krajinách, ale aj na viacerých kontinentoch
  • prvá zmienka o výskyte kliešťovej encefalitídy na Slovensku pochádza z roku 1951, keď bola zaznamenaná rozsiahla epidémia v okrese Rožňava, po požití neprevareného kozieho mlieka. Epidémia spôsobená mliekom bola zaznamenaná aj v Nitrianskom kraji v roku 1955 a potom v roku 1974

Zdroj: zdravie